لپ تاپ استوک

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مدل سازی زمین شناسی

بسیاری از کاربران نرم افزارهای نفتی از این موضوع شاکی هستند که لپ تاپ های آنها با نرم افزارهای نفتی سازگار نیست و کند و ناکار آمد هستند!

هر کامپیوتر از قطعات مختلفی ماننده CPU و رم و کارت گرافیک و هارد (که مهمترین قطعات برای نرم افزارهای نفتی محسوب می شوند) تشکیل شده است و شما بر اساس بودجه ایی که برای خرید لپ تاپ مدنظر دارید لپ تاپی را انتخاب و خرید می کنید. ولی آیا اطلاع دارید کدام لپ تاپ برای نرم افزار مده نظره شما مناسب است؟

از CPU شروع می کنیم. CPU واحد اصلی و مرکزی پردازش اطلاعات در کامپیوتر محسوب می شود و CPU ها دارای رده ها و کلاس های مختلف هستند. حتما نام های Core i7, Core i5, Corei3 و Xeon را شنیدید.

CPU های Core i3 داری حداقل سرعت، حافظه کش و تعداد هسته می باشند (معمولا 3 مگابایت کش دارند و دارای 2 هسته هستند). این رده معمولا در لپ تاپ های ارزان قیمت مورد استفاده قرار می گیرد و برای نرم افزارهای نفتی که دارای محاسبات پیچیده ریاضی هستند مناسب نیستند (برای نرم افزارهای حفاری و پتروفیزیک پیشنهاد می گردد.)

CPU های Corei5 داری سرعت بالاتر در محاسبات ریاضی نسبت به رده Core i3 هستند و در لپ تاپهایی با توانایی متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.

CPU های Corei7 داری سرعت بالاتر در محاسبات ریاضی نسبت به رده Core i5 هستند (معمولا 4 الی 12 مگابایت کش دارند و دارای 2 الی 6 هسته هستند) و در لپ تاپهایی با توانایی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

برای نرم افزارهایی که دارای محاسبات ریاضی پیچیده هستند ماننده CMG, ECLIPSE, Petrel بهتر است جهت دستیابی به سرعت بالا در محاسبات از رده Core i7 استفاده شود. این رده دارای کلاس U, HQ, MQ, MX, HK است که بهترین های آنها برای کارهای سنگین رده های HK, MX, HQ هستند (دارای حداکثر مقدار حافظ کش و تعداد هسته هستند) که به طور مختصر در جلوی نام CPU ها نوشته می شود ماننده 6920 HQ

نکته مهم دیگر نسل CPU میباشد. هر چه اولین عدد سمت چپ CPU بالاتر باشد، مدل آن بالاتر و به طور معمول کارایی بالاتری دارد. مثلا در مثال 6920 HQ نسل این CPU 6 می باشد که در سال 2016 معرفی شده است. و یا مدل 5600 U نسل 5 می باشد و محصول 2015 می باشد.

قطعه مهم دیگر RAM می باشد. هر چه رم سیستم بالاتر باشد حجم محاسبات در لپ تاپ با مقدار و سرعت بالاتری انجام خواهد شد. لپ تاپ های معمول دارای رم های 2، 4، 8، 16، 32، 64 گیگ می باشند که دارای کلاس های DDR3 و DDR4 هستند. کلاس DDR3 دارای فرکانس پایین ترین نسبت به DRR4 هستند و در نیجه سرعت پایین تری هستند (هر چه فرکانس رم بالاتر باشد، سرعت بالاتر خواهد بود).

حداقل رم پیشنهادی برای نرم افزارهای نفتی 4 گیگ می باشد. معمولا رم پایین برای نرم افزارهای سبک ماننده نرم افزارهای حفاری مثل لندمارک پیشنهاد میشه ولی برای نرم افزارهای سنگین ماننده Petrel و ECLIPSE رم بالای 8 گیگ پیشنهاد میشه و برای پروژه ها و کارهای بسیار سنگین رم بالای 32 گیگ پیشنهاد می گردد.

کارت گرافیک از قطعات بسیار مهم برای نرم افزارهای گرافیکی ماننده نرم افزار Petrel و نرم افزارهای لرزه نگاری محسوب می شود. برندهای معروف کارتهای گرافیک شامل Intel, nVIDIA, AMD هستند. کارت گرافیک های Intel به صورت onboard بوده و دارای سرعت پایینی هستند و برای نرم افزارهایی ماننده Petrel پیشنهاد نمی گردد ولی برای نرم افزارهایی ماننده لندمارک، Geolog و Techlog پیشنهاد می گردد.

کارت گرافیک های سری Geforce شرکت nVIDIA که به طور معمول بر روی لپ تاپ ها نصب هستند گزینه مناسب برای تمامی نرم افزارها می باشند.

ولی بهترین رده کارت گرافیک برای نرم افزارهای سنگین ماننده Petrel و نرم افزارهای لرزه نگاری، کارت گرافیک های Quadro شرکت nVIDIA و FirePro شرکت AMD هستند. این رده کارت گرافیک به طور مستمر برای ساخت و تست نرم افزارهای نفتی به خصوص Petrel مورد استفاده قرار میگیرند و البته دارای قیمت بالایی هستند و برای کارهای تخصصی و طولانی مدت پیشنهاد می شوند و در لپ تاپ های رده Workstation نیز موجود می باشند.

هارد نیز از مهمترین قطعات در سرعت یک لپ تاپ محسوب می شود. هارد ها در کلاس های مختلف HDD (هارد معمولی) SSD, mSata, M2 SSD و غیره تولید می شوند.

بهترین هارد های برای اجرای نرم افزارهای مهندسی هاردهای SSD و mSata و M2 SSD هستند. این هارد ها دارای سرعت بالایی در خواندن و ذخیره اطلاعات هستند و در هنگام اجرای ویندوز، سیستم با سرعت بالایی بوت می شود. ولی به طور معمول این هاردها دارای فضای ذخیره سازی پایین تری نسبت به هاردهای HDD هستند و قیمت بالایی دارند. هارد های معمولی رده HDD بیشتر برای ذخیره اطلاعات و پروژ ها پیشنهاد می گردد.

توجه داشته باشین که همیشه سیستم ها و لپ تاپهای پیشنهادی برای نرم افزارها در فایل های معرفی نرم افزارها موجود می باشد و یا با استفاده از سرچ در گوگل می توان به سیستم های پیشنهادی برای نرم افزارهای نفتی پی برد. به عنوان مثال شرکت Dell بالاترین سطح همکاری با شرکتهای نفتی بزرگ ماننده Schlumberger و هالیبرتون دارد و در سایت خود سیستم های پیشنهادی برای نرم افزار Petrel و GeoFrame را معرفی کرده است.

برگرفته از فایل Petrel_Installation_Guide نرم افزار Petrel 2014

 

برگرفته از سایت شرکت Dell

معمولا خرید سیستم های قوی هزینه بسیار بالایی دارد و از توان خرید دانشجو های محترم و شرکت های خصوصی خارج است. پیشنهاد ما استفاده از لپ تاپ های استوک آمریکایی و اروپایی موجود در بازار می باشد. اما لپ تاپ استوک چیست و آیا قابل اعتماد هستند؟

در کشور ما به لپ تاپ یا کیس های دست دوم و کارکرده استوک گفته می شود اما تعریف واقعی کلمه چیز دیگری است. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

استوک Stock در زبان انگلیسی به معنای کالاهای ذخیره شده یا انبار شده معنی می شود اما در زبان فارسی استوک عموما دست دوم نامیده می شود ولی در خیلی از موارد حتی چند ساعت هم کارنکرده اند. برای مثال شرکت بزرگی مثل آمازون به مشتریان خود ۳۰ روز مهلت تست، پسند و تعویض میدهد.

اگر شما یک کالا از این شرکت بزرگ بخرید میتوانید در صورت عدم رضایت آن را مرجوع کنید. حال اگر شما آن کالا را تست کرده باشید یعنی از حالت آکبند در آورید و شرکت آمازون نتواند آن کالا را به عنوان کالا اکبند به فروش برساند دست به کاری دیگر میزنند. حال فرض بر این که تعداد این کالا های زیاد شده آن وقت چی؟

حال یک نوع دیگر هم استوک داریم. فرض کنید شرکت بزرگی ماننده Schlumberger برای ۱۰۰ نفر از کارکنانش یک مدل لپ تاپ را از شرکتی مثل Dell سفارش میدهد. حتما این شرکت در نظر میگیرد که شاید به کارمندانش افزوده خواهد شد یا شاید تعداد لپ تاپ ها بر اثر استفاده خراب شوند در نتیجه برای تعداد مورد نیاز کارمندانش سفارش میدهد حال به این موضوع با فرض سفارش ۱۵۰ عدد لپ تاپ 100 عدد به کارمندان می رسد و ۵۰ عدد به انبار شرکت میفرستد.

در تمام شرکت های بزرگ چیزی تحت عنوان چرخه جایگزینی اغلام فرسوده وجود دارد به این معنی که هر سال ۳۳ درصد از ارزش کالا مورد استفاده کم میشود در نتحیه در سال سوم ۹۹ درصد از ارزش آن ۱۵۰ لپ تاپ کاسته میشود این شرکت ها برای تداوم تولید سازنده اقلام و همچنین بروزرسانی اقلام مورد نیاز کارمندان خود هر ساله یکبار سفارش جدید به شرکت تولید کننده می دهد. با این اوصاف با فرض کارکرده بودن ۱۰۰ لپ تاپ در ابتدا و ۵۰ لپ تاپ انبار شده ( فرض بر اینکه مورد استفاده قرار نگیرد) تعداد ۱۵۰ لپ تاپ برای فروش وجود خواهد داشت و طبق روال فرایند فروش، وارد کشور ما می شود که باز هم در این مورد ۱۰۰ لپ تاپ استفاده شده و ۵۰ لپ تاپ در حد اکبند در ایران فروخته خواهد شد.

البته تمام سعی مجموعه Dell Stock این است که از بین این ۱۵۰ لپتاپ فرضی با الویت ۵۰ عدد کارنکرده تمیز ترین موارد را برای تامیین و فروش به شما عزیزان ارائه دهیم. ما مفتخر هستیم تا بهترین محصولات را برای شما جمع آوری کنیم و با ضمانت ۷ روزه تعویض و 3 ماه گارانتی رایگان خدمتون تقدیم کنیم.

لپ تاپ های استوک با کانفیگ های متفاوت و قیمتهای بسیار مناسب نسبت به مدل های روز در دسترس هستند. حتی شامل مدل های بسیار خاص Workstation شرکت های Dell و HP که دارای لایسنس از شرکت های بزرگ نفتی ماننده شلمبرژه و هالیبرتون می باشند که قیمت بالایی در حدود 3000 تا 6000 دلار دارند (بین 40 الی 80 میلیون تومان). این لپ تاپ ها دارای استاندارد های خاص آمریکای شمالی هستند و کیفیت آنها نسبت به لپ تاپ های ارائه شده در بازار خاور میانه بسیار بالاتر است.

مجموعه Dell Stock با همکاری با سایت PetroTools خاص ترین لپ تاپ های مورد تایید شرکت های نفتی ماننده شلمبرژه و هالیبرتون را با قیمت های بسیار مناسب برای شما ارائه می دهد.

با عضو شدن در کانال تلگرام مجموعه Dell Stock از جدیدترین محصولات ما دیدن فرمایید (بر روی تصویر بالا کلیک کنید)

درباره PetroTools

 

 

تیم PetroTools با داشتن کادری مجرب، ارائه دهنده کلیه نرم افزارهای مهندسی نفت، مخزن، زمین شناسی، پتروفیزیک، لرزه نگاری و غیره می باشد. جهت تهیه نرم افزارهای مورد نیاز خود، از طریق منوی تماس با ما در خواست خود را ارسال کنید.