مهندسی نفت و مخزن

مدیریت اطلاعات E&P شرکت شلمبرژه | InnerLogix 2018.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

اگر به داده های موجود به عنوان پایه ای برای برنامه ریزی مداوم و تصمیم گیری های عملیاتی قابل اعتماد نباشید، مهندسین علوم زمین و مهندسین غالباً تصمیم به دریافت مجدد و داده ها می گیرند. دلایل زیادی برای این عدم اعتماد وجود دارد. از غیرممکن بودن دسترسی فیزیکی به داده های با کیفیت، تا کنترل کافی داده ها. راه حل مدیریت کیفیت داده های InnerLogix (DQM) به شما کمک می کند تا به داده های معتبری دست یابید و به محیط اطلاعات خود اعتماد کنید. با پیاده سازی روش Schlumberger DQM ، تیم شما می تواند از جستجوی دستی و واجد شرایط بودن داده ها جلوگیری کند - و مستقیماً به ارزیابی ، تجزیه و تحلیل ، تصحیح و هماهنگ سازی داده ها بروند.

شبیه سازی مخازن شرکت رکسار | ROXAR Tempest 8.3.5

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار Tempest محصول شرکت Roxar و Paradigm برای مدلهای بسیار بزرگ بهینه سازی شده است. این نرم افزار یک شبیه ساز مخزن پیشرفته است که مهندسین را با شبیه سازی سریع، پردازش موازی و تجزیه و تحلیل نتایج در حالت 2 بعدی و 3 بعدی انجام می دهد. TempestTM MORE در گزینه های نفت سیاه ، گزینه های ترکیبی و حرارتی موجود است و تنظیم deck را با ویرایش رویداد گرافیکی و ویژگی Smart Operation ساده تر می کند، که امکان مدیریت انعطاف پذیر و قابل گسترش سناریوهای تولید واقعی را فراهم می آورد.

شبیه ساز هایدرولیک فرکچر برای مدل های فرکچر | Xsite 2.0.85

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار Xsite محصول شرکت Itasca شبیه ساز سه بعدی عددی هایدرولیک فرکچرینگ بر اساس Synthetic Rock Mass (SRM) و روش های Lattice می باشد. نرم افزار Xsite قادر به مدل سازی چاه های چند شاخه به صورت حفره باز و لوله های جداری پرفوریت شده است. این نرم افزار تمامی مسائل و مشکلات هایدرولیک فرکچر ماننده توزیع شکاف در مخازن شکاف دار طبیعی که به صورت روش های قطعی و شرطی در قالب مدل های DNF ساخته شده باشند را حل می کند. 

نرم افزار ژئوشیمی آلی شلمبرژه | Malcom 2018.1.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

علم ژئوشیمی در تمام مراحل چرخه زندگی یک مخزن از اکتشاف، توسعه، بهره برداری و مرگ کاربرد فراوان دارد. نرم افزار Malcom محصول شرکت شلمبرژه، نرم افزاری جامع برای علم ژئوشیمی با استفاده از اطلاعات ورودی گوناگون ماننده GC-FID, GC-MS, GC-MS-MS, GC-2D از منابع مختلف می باشد. نرم افزار Malcom یک مجموعه جامع از ابزارها در یک برنامه واحد برای پردازش داده های کروماتوگرافی و انجام محاسبات آماری و ارائه تفسیر داده ها می باشد.

معروف ترین شبیه ساز مخازن شیلی | COMET3

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار COMET3 محصول Advanced Resources شبیه سازی بسیار پیشرفته برای مخازن Shale-Gas و Shale-Oil و coalbed methane (CBM) به حساب می آید. نسخه اوایه نرم افزار در ابتدای 1980 میلادی، در زمانی که تامین گاز ایالات متحده کمتر از 1 درصد از این مخازن بود. از آن زمان تاکنون این شبیه ساز مخزن استاندارد صنعت برای این نوع مخازن باقی مانده است.

شبیه ساز مخزن | tNavigator 18.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

پکیج نرم افزاری tNavigator یک نرم افزار شبیه سازه مخزنی سبک است که به شکل ماژولار نوشته شده است و به شما اجازه ساخت مدل استاتیک و داینامیک، شبیه سازی مخزن و بررسی آنالیز عدم قطعیت را می دهد. این نرم افزار هم اکنون بسیار در حال رشد می باشد و به زودی به عنوان اولین نرم افزار شبیه ساز جهان خواهد بود.

 

لوله مغزی سیار، اتصال لوله ها، نمودار گیری | Cerberus 12.7

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

موقعی که تولزی در چاه رانده می شود و یا از آن خارج می شود، خواه ابزار coiled tubing، wireline، slickline باشد و یا در حین اتصال لوله ها، از نرم افزار Cerberus استفاده می شود. نرم افزار Cerberus به دقت نیرو های وارده بر لوله ها و خستگی لوله را تجزیه و تحلیل می کند. یکی از ویژگی های کلیدی نرم افزار، توانایی آن برای مدل سازی شرایط در حفره های افقی و افقی است.

طراحی فرکینگ | FracPro 2017

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار FracPro عملکرد شما را با دادن دانش لازم برای دستیابی به شبیه سازی موفق از چاه ها بهبود می بخشد. صرف نظر از نوع تشکیل، نفوذپذیری یا مکان، با استفاده از نرم افزار FracPro می تواند به نتایج بهتر منجر شود. این نرم افزار به طور موثر می تواند هر نوع شبیه سازی فشار، از جمله چاه های ورودی محدود، چندین فواصل مشبک شده و فرکینگ در چاه های افقی را مدل کند. این نرم افزار می تواند رشد شکستگی در هر سازند کربناته، ماسه سنگی و حتی زغال سنگ را مدل کند. نرم افزار FracPro یکی از معروف ترین نرم افزارهای فرکینگ می باشد.

 

طراحی کامپلیشن شلمبرژه | WellBuilder 5.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار WellBuilderمحصول شرکت Schlumbergerیکی از نرم افزارهای داخلی این شرکت محسوب می شود. این نرم افزار یک نرم افزار استاندارد جهت طراحی کامپلیشن به حساب می آید. این نرم افزار ترکیبی از طراحی، انتخاب و ارزش گزاری ابزار انتخاب شده، ارزیابی هزینه، تهیه گزارش و سفارش کالا می باشد. هدف اصلی نرم افزار WellBuilderساده سازی و استاندارد سازی نمایش کامپلیشن و فرآیند انتخاب ابزار، بهینه سازی رضایت مشتریان طراحی کامپلیشن شرکت Schlumbergerو کاهش زمان مهندسی طراحی چاه می باشد. بعد از بازگشایی نرم افزار، کاربر توسط یه رابط کاربری قدم به قدم به سمت مراحل مختلف راهنمایی می شود.

شبیه سازی هوشمند مخازن | tNavigator 4.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار tNavigatorمحصول شرکت Rock Flow Dynamicsبرای اجرای شبیه سازی مدل های دینامیکی مخزن برای استفاده مهندسان مخزن، شرکتهای پیشرفته در مدلینگ و HPC clusters ساخته شده است. این نرم افزار با استفاده از زبان برنامه نویسی++Cنوشته شده است و برای اجرای Parallel Acceleration Algorithmsدر سیستمهای چند هسته ای (همچنین Multicore) و حافظه های محاسباتی به کار گرفته شده در سیستم های قدرتمند طراحی شده است. این نرم افزار با بکارگیری Qt graphical librariesموجب بکارگیری صحیح در پلت فرم های مختلف خواهد شد. با بهره گیری از آخرین فن آوری محاسبات مانند NUMA, Hyperthreading, MPI/SMP hybrid، عملکرد نرم افزار tNavigatorدر مقابل سایر نرم افزارهای شبیه سازی بی مانند شده است. تنها با استفاده از tNavigator کاربران می توانند از پتانسیل کامل سخت افزارهای مدرن استفاده کنند.

 

طراحی هیدرولیک فرکچر | StimPlan 7.0

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

نرم افزار StimPlanنرم افزاری ترکیبی و کامل برای طراحی hydraulic fractureها، آنالیز و optimizationبه حساب می آید. نرم افزار StimPlanبا استفاده از ابزارهای یکپارچه و جامع و مدل های دقیق هندسی به اپراتورهای سرتاسر دنیا برای رسیدن به حداکثر بهره ورری، کاهش هزینه ها، کاهش اثرات زیست محیطی، طراحی شکستگی ها و... کمک شایانی می کند. مطالعات Post-frac benchmarkingنشان می دهد که طراحی شبیه سازی هیدرولیکی دقیق و به روز زسانی بهره وری به کاهش مشکلات عملیاتی و افزایش بهره وری چاه ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد. از طریق optimizingهیدرولیک فرکچرها StimPlanعلاوه بر اینکه به افزایش تولید کمک میکند، به کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مرحل پمپاژ دفع آب نیز کمک می کند.

 

شبیه ساز مخزن شلمبرژه | ECLIPSE 2016.1

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مهندسی نفت و مخزن

شبیه‌ساز مخزن ECLIPSEنرم‌افزاری جامع و کامل جهت انجام عملیات شبیه‌سازی انواع مخازن با هر درجه پیچیدگی ساختمانی، زمین‌شناختی، و یا نوع سیال است. کاربردهای ECLIPSEبا توجه به قابلیت های گسترده و فراوان آن نسبت به سایر نرم‌افزارهای شبیه‌ساز مشابه بسیار زیاد است به طوری که می‌توان گفت به یک استاندارد جهانی تبدیل گردیده است.این نرم افزار در نسخه های گوکاگون وجود دارد که در زیر توضیح تعدادی از آنها آمده است. نرم افزار ECLIPSE 100نرم‌افزار شبیه‌ساز نفت سیاه (Black Oil)مخزن است که در آن فرض بر این است که سیال مخزن از نفت، گاز محلول و آب تشکیل شده است و نفت مخزن و گاز محلول به هر نسبت با هم امتزاج پذیرند. نرم افزار ECLIPSE 300علاوه بر داشتن ویژگی‌ها و توانمندی‌های ECLIPSE 100می‌تواند از معادلات حالت و یا نسبت‌های تعادلی وابسته به فشار نیز در حل مسائل بهره گیرد.

درباره PetroTools

 

 

تیم PetroTools با داشتن کادری مجرب، ارائه دهنده کلیه نرم افزارهای مهندسی نفت، مخزن، زمین شناسی، پتروفیزیک، لرزه نگاری و غیره می باشد. جهت تهیه نرم افزارهای مورد نیاز خود، از طریق منوی تماس با ما در خواست خود را ارسال کنید.